Rozhovor s Amy Brann

Amy Brann: Mladá expertka na mozek a řízení

Amy je svěží britskou autorkou, která napsala již tři knihy o řízení firem z hlediska fungování našeho mozku a nadchla již řadu manažerů pro neuroleadership. V dubnu roku 2017  vystoupila Amy na akcích společnosti Atria Group a People Management Forum.

Čemu se věnuje vaše poslední kniha s titulem „Engaged“?

Ukazuji, co se děje s mozkem, když jsme angažovaní. V návaznosti na to se samozřejmě dostáváme k tomu, jak to udělat, aby lidé, naši zaměstnanci, byli prací pohlceni, bavila je, žili jí. Jdeme na to trochu jinak, než jsou lidé zvyklí. V modelu využíváme těch míst v mysli, kterým běžně nevěnujeme pozornost.

Můžete prozradit trochu více?

Podporuji lidi v tom, aby více přemýšleli o engagementu, než o managementu. Kniha se dívá na různé koncepty toho, jak vytvářet více angažované prostředí. No a firmy mohou na základě uvedených poznatků přemýšlet, co pro ně může být přínosné a dobré, co si z toho mohou vzít. Podstatou angažovanosti je koncept přispívání. Když jsou lidé napojeni na tento koncept, mají pocit, že sami něco vytváří, přispívají do konečné podoby, získávají pak pocit důležitosti a jsou schopni se pro práci nadchnout.

Co firmy obvykle dělají z hlediska neurovědy špatně?

Zapomínají pracovat s tím, že je náš mozek plastický a že se stále mění. Z tohoto poznatku mohou mít firmy ohromné výhody, když jej dokáží správně využít. Další častou chybou je přetěžování zaměstnanců, nedostatek odpočinku. Zažila jsem již několik firem, které zvýšily svou efektivitu, když si zkrátily denní pracovní dobu. Lidé by se měli naučit více poslouchat své tělo, a když během dne cítí, že jim třeští hlava, tak se do práce nenutit, ale raději si jít na dvacet minut odpočinout. To by jim firmy měly umožňovat.

Hodně společností řeší stres svých zaměstnanců. Co doporučujete na jeho eliminaci?

Stresová reakce je podmíněná, naučená. My se můžeme naučit dostat stres v krátkém čase více pod kontrolu. Praktiky využívající mindfulness ukazují, že se to dá zvládnout. A za druhé je třeba si říci, že jsou organizace, které očekávají od jednotlivců příliš mnoho.

Jaké jsou vaše další aktivity?

Pracujeme s kouči, aby více rozuměli neurovědě. Pomáháme podpořit koučovací kulturu ve firmách. Pracujeme se seniorními leadery, někdy s HR na změnách firemní kultury. To je práce, která je velmi vzrušující a velmi mne baví.

Proč se tedy ve zkratce věnovat neurovědě?

Jednotlivci budou štastnější, produktivnější, efektivnější. Prostřednictvím porozumění tomu, jak náš mozek pracuje, bude naše práce lepší!

Amy Brann
Britská autorka, koučka a lektorka, která se věnuje neurovědě a jejímu propojení v managementu. Napsala knihy Engaged, Make Your Brain Work a Neuroscience for the Coaches. Má firmu s názvem Synaptic Potential.

Rozhovor byl převzatý z časopisu HR Forum.