Otázky, které si položit, pokud se zajímáte o školení koučů

Výběr školení pro kouče může být matoucí a složitý proces. Na trhu jsou stovky butikových koučovacích programů, vzdělávacích institucí a virtuálních organizací, které nabízí školení a certifikaci koučů. Jak si ale vybrat? Škála vzdělávacích osnov je velmi široká a většina programů používá své vlastní teorie, modely, metodologie, nástroje a cvičení k podpoření koučů, kteří budou následně používat tento materiál k podpoře svých klientů.

A v záplavě reklam, které vyskakují na každém rohu s nabídkou kvalitních tréninků, může být náročné se orientovat a následně rozeznat důvěryhodný a renomovaný program od pouhého rušivého rámusu.

Uprostřed tohoto rámusu je další systém, který se zapojuje  –  vaše vlastní myšlenky a představy o tom co to znamená být kouč a jestli je to ten správný krok právě pro vás. S nově vyskytujícími se příležitostmi a narůstajícím zájmem o koučik se jako kouč můžete vydat různými směry. Můžete se stát například exekutivním koučem, leadership koučem, organizačním koučem, kariérním koučem, životním koučem, wellness koučem, spirituálním či týmovým koučem, cokoliv vám bude vyhovovat.

Pokud zvažujete účast na koučinkovém školení, dovolte nám vám nabídnout list otázek, které je dobré si pro začátek položit. Nejedná se o komplexní seznam, spíše o způsob jak začít přemýšlet o tom, jak programy hodnotit a jak se rozhodnout, který je pro vás nejlepší, na základě vašich osobních cílů a ambicí.

Otázky:

1. Koučovací cíle: Proč se chcete stát koučem? Na jaký druh koučování se chcete zaměřit?

A s jakými klienty chcete pracovat?

2. Koučovací filozofie: Skrze kterou základní čočku chcete na koučink nahlížet (např. organizace/systémové založení/schopnost vést/holisticky/ontologie)?

Jaké druhy teorií a disciplíny vás z pohledu studia zajímají a jaké druhy instruktorů máte zájem v průběhu učení podpořit?

3. Členská skupina a absolventi komunity: K jaké komunitě chcete patřit? Je pro vás důležité rozšiřovat vaši zájmovou skupinu lokálně, celostátně nebo/i globálně? Jaké absolventské příležitosti jsou pro vás důležité?

4. Průběžně vzdělávací prostředí: Jakým způsobem se rádi učíte? Upřednostňujete osobní kontakt, menší skupinky, či virtuální prostředí? A jakým způsobem chcete, aby vás program podporoval? V jakém druhu koučovací praxe chcete být v programu zahrnuti?

5. Osobní růst a transformace: Jakého stupně v sebe-transformaci chcete dosáhnout? Jste, jako součást koučinkové cesty, připraveni nahlédnout hluboko do svého nitra?

6. Koučovací garance kvality a reputace: Jak moc je pro vás důležité, jestli program nabízí garanci kvality? Je důležité, jestli má program ICF akreditaci? Do jaké míry je pro vás a vaše klienty důležitá reputace?

7. Lokace a logistika tréninku: Jaký formát nejlépe zapadne do vašich plánů (virtuální/osobní, měsíční, víkendoví, a jiné). Máte čas, peníze a zdroje za programem cestovat? Jak bude program, ve specifické lokaci sloužit vašim koučovacím cílům?

8. Požadovaný čas a úsilí: Oplýváte časem a energií, se naplno koučinkovému programu zavázat? Je teď ten správný čas k přihlášení do koučinkového, školícího programu?

9.Cena: Jaká je vaše cenová relace (s ohledem na přínos v podobě získání klientů v průběhu a/nebo po skončení programu)?

10. Podpora k založení koučinkového podnikání: V jaké míře je pro vás důležité, aby byl součástí programu způsob založení koučinkové praxe? Jaké nástroje a zdroje, potřebujete k podpoření vaší budoucí, koučinkové praxe?

The Art & Science of Coaching je program mezinárodní univerzity Erickson Coaching International a je navržen tak, aby vám umožnil dosáhnout mistrovství v koučování. Je ideální pro lídry, manažery a personalisty, kteří chtějí těžit z koučovácích technik, vyvinutých a ověřených v praxi.

Na konci tohoto výcviku, mají účastníci možnost být certifikovaní jako profesionální Erickson koučové a mohou používat koučovací nástroje v každodenní praxi, ať v rámci koučinku nebo jako dodatečné komunikační nástroje. S tímto školením účastnící dosáhnou potřebného množství školících hodin k získání akreditace profesionálního certifikovaného kouče (Accreditation of Professional Certified Coach (PCC)) patřící pod mezinárodní federaci koučů (ICF).