Life coaching

Life koučink je koučink speciálně navržený pro jednotlivce, zaměřuje se na celkový úspěch a pokrok. Life koučink je motivující, ispirativní, vzrušující a vede k akci. Life koučink pomáhá jednotlivci podívat se na to, kde teď je a kde by rád byl. Zvyšování povědomí a podpora jednotlivce, aby převzal odpovědnost za vlastní život, pomůže jednotlivci probudit vlastní výzvy a pohybovat se kupředu rychleji, než si kdy dokázal představit.

Následující věty skrývají některá z témat, která mohou být řešeny v life koučinku:

  • “Jsem obklopen výzvami na dlouhou dobu, ale nedokážu je řešit.”
  • “Musíme řešit jeden urgentní úkol ale nevím, kde začít.”
  • “Všechno je ok, ale musím být lepší.”
  • “Zdá se mi, že se stále jen snažím něčeho dosáhnout.”
  • “Myslím, že by všechno bylo skvělé, kdybych jen měl novou práci“(nebo kdybych mohl zhubnout, prodat dům, atd.).”
  • “Rád bych se podělil o své nápady s někým, kdo by mě podporoval v jejich realizaci.”
  • “Cítím se izolovaný v mé práci, ale je pro mě těžké mluvit s kolegy, protože by to mohlo být vyloženo jako projev slabosti.”
  • “Skrývám problémy, které mám ve vztahu, ale nemohu je sdílet s přáteli ani s rodinou, protože by to vypadalo jako zrada partnera.”
Life coach 

Pokud se jedinec cítí negativně a chybí mu motivace, kouč mu pomůže vyrovnat se s předpoklady a přesvědčením, které mu nedovolí jít dál a pokračovat. Life coach pomůže při testování svých nápadů, jako je obchodní plán, co dát do prezentace, jak vést úspěšný pohovor, jak si najít nového koníčka, jak nejrychlejší zavést nový fitness režim…seznam je nekonečný. Pokud jednotlivec má pocit, že “ztratil kompas“ , kouč mu pomůže soustředit se a požádá ho provést různá efektivní cvičení, jejichž cílem je pomoci v identifikaci toho, co by dotyčný chtěl mít, být nebo dělat.

Pokud existuje neustálá pochybnost o tom, co dotyčný dělá v životě, nebo některé věcí prostě nejdou jak mají jít, a důvody nejsou jasné, možná je příčinou toho odchylka od vlastních hodnot, od věcí, které jsou pro jednotlivce nejdůležitější, jako je například úspěch, péče o ostatní, duševní klid atd. Kouč pomůže identifikovat skutečné hodnoty jednotlivce a poskytuje podporu při plánování a jejich realizaci.

Kouč nabízí návrhy jenom, když to jednotlivec vítá. Koučování umožňuje příležitost hovořit o výzvách s někým, kdo nenabízí stanovisko na základě vlastní zkušenosti.


Pokud vás zajímá, jak se stát life koučem, více se  o tréninku The Art & Science of Coaching dozvíte na našich webových stránkách.

Související články: